Švandovo divadlo ve své novince představí písničkáře a básníka Karla Kryla jako kacíře i proroka. Inscenace Země Lhostejnost a Krylovy protestsongy přiblíží konec disentu v Čechách i Krylovo rychlé střízlivění z polistopadové euforie.
Karel Kryl jako písničkář s výjimečným básnickým talentem, ale také jako vizionář a prorok, jehož skeptické názory publikum v porevolučním nadšení najednou nechtělo slyšet. Člověk hořce zklamaný novým vývojem a jeho lídry, člověk, kterému na konci života možná žalem puklo srdce. I tak ukáže písničkáře nové představení v režii Doda Gombára.
Nový titul tak 5. října odstartuje trojlístek her o prorocích a básnících s podtitulem „Nesvatí“. Ty podle Gombára vypovídají o „odvrácené straně – druhé tváři demokracie, života i společnosti“.
Kryl jako básník i prorok
Autory hry Země Lhostejnost Doda Gombára a Libora Vodičku inspirovaly hlavně Krylovy polistopadové eseje z let 1990-1993. Ty vyšly ve stejnojmenné sbírce nakladatelství TORST v roce 2012. Hra využívá i citací z Krylových básní, písňových textů a představí i jeho dosud nevydané eseje a úvahy. Tvůrcům je z rodinného archivu poskytla umělcova manželka Marlen Krylová a z jeviště tak veřejně zazní úplně poprvé. „Kryl šel vždycky proti proudu. A vždycky věděl, že minulost se zazdít nedá,“ říká Gombár, který k představení zároveň vybíral hudbu.
Společně s Liborem Vodičkou se ale rozhodl ukázat písničkáře jinak, než jak bývá vnímán. „Chtěli jsme tedy, aby bylo jasné, že jsme to MY, náš čas, náš věk, naše jednání. A že Karel Kryl ´jenom´ předběhl dobu. Hrajeme si také s tím, že je Kryl falešná modla – nemůže proto chybět Bratříček. I to jsme tam chtěli dostat. Ale hlavně jsme chtěli dostat tam nás: Čechy,“ prozrazuje Vodička.
V inscenaci s živou hudbou a rytmickými voicebandy se představí Miroslav Hruška, Patrik Děrgel, Klára Cibulková, Petra Hřebíčková, pohostinsky vystoupí Jan Holík a Týna Průchová. „Čím víc mám o něm načteno, nakoukáno a porozprávěno s jeho vrstevníky, tím dvojsečnější mám z něj dojem,“ říká o svém vztahu ke Krylovi herečka Cibulková.
Po Krylovi ještě Bondy a Balabán
Nová sezóna u Švandů s názvem Druhá tvář bude plná přeměn a proměn. Po Krylovi se ve studiovém prostoru divadla brzy představí ještě další dva literáti s básnicko-prorockým nadáním.
Od 15. února 2014 ve smíchovském podzemí zavládne Šaman: inscenaci na motivy knihy Egona Bondyho zrežíruje Viktorie Čermáková. Od 22. března 2014 pak uvidíme jevištní adaptaci knihy Jana Balabána Možná, že odcházíme v režii Martina Františáka – stejnojmenná kniha byla vyhlášena Knihou desetiletí v anketě sdružení Litera a získala i titul Kniha roku 2004 v anketě Lidových novin.
Text: Michaela Rochovanská
Foto: Michal Hančovský