Přemýšleli jste již o netradičním výletě, kde se tak trochu zastavil čas? Tak je pro vás hlavní město Lotyšska Riga tím pravým ořechovým. Spousta památek, mimo jiné zapsaných v seznamu UNESCO, a také pravoslavné chrámy s typickou cibulovou kupolí. Najdete zde ale i mnoho památníků z komunistických dob a například i takzvaný Stalinův dort. A nepotřebujete ani extra velký budget.
Když se řekne Riga, většině se vybaví možná jen jako bývalá hlavní tepna obchodu mezi východní a západní Evropou. Riga má ale v repertoáru mnohem víc. Začněme ale nejdříve s nějakými zeměpisnými informacemi.
Do Rigy se pohodlně dostanete letadlem z Prahy za cca 2 hodiny letu a přes můj oblíbený Ryanair je to i cenově „za hubičku“. Riga se nachází v Lotyšsku a sousedí s Litvou, Estonskem, se kterými tvoří tzv. pobaltské republiky, a také s Běloruskem a Ruskem.
Teploty se pohybují v rozmezí -5 až 17 stupňů, tudíž červenec je pro trip nejlepší volba. Nezmrznete a na procházky po městě je to ideální teplota.
Památky v Rize
Riga má velmi zajímavou atmosféru. Mísí se v ní krásné kostely s bolševickými sochami a sem tam s moderní architekturou, ale tu zde najdete jen pomálu. Největší doménou je Dům Černohlavců ze 14. století, který má svůj název podle kupců, kteří nosili černou pokrývku hlavy. Původní budova byla za 2. světové války vybombardována, proto byla roku 1999 zcela zrekonstruována. Dále stojí za návštěvu Rižský dom a Rižský zámek, který slouží jako sídlo prezidenta.
Za návštěvu stojí i nádherné pravoslavné kostely, kterých v Rize najdete několik. Ten nejznámější a za mne nejkrásnější je Chrám Kristova narození. Zde si můžete koupit tenounké svíčky, které věřící zapalují a píchnout do jakéhosi zdobeného hrnce. Samozřejmě si u toho i něco přejte. Atmosféra a vůně kadidla je naprosto úžasná.
V roce 1961 komunistický režim chrám zavřel a v jeho prostorách zřídil planetárium. Po obnovení nezávislosti Lotyšska v roce 1991 byl chrám opět vrácen pravoslavným věřícím a začaly se v něm konat pravoslavné bohoslužby.
Restaurace, bistro i tržnice
Lotyšsko má také svoji tradiční kuchyni, kterou rozhodně musíte ochutnat v Lido, bistru s lokálními pokrmy, které najdete v centru Rigy. Takový studený boršč nebo pelmeně stojí za to. Ovšem pro fajnšmekry, kteří chtějí ochutnat i kus opravdové Rigy bez turistů je zde místo, kterému propadnete. Trhy. A ne ledajaké. Tržnice je totiž umístěna v bývalých hangárech pro vzducholodě Zeppelin.
Tyto čtyři nádherné budovy tvoří centrální trh, který je největší v Evropě. Najdete zde místní produkty, nejen s potravinami, ale i různé řemeslné výrobky a textil. Ceny jsou opravdu lidové, jako i v celém Lotyšsku. Ale nejvíce zaujme ten ruch místních a jejich potěšení ze setkání s přáteli. Tržnice je opravdové místo, kde se lidé potkávají a užijí krásný čas.
Návrat do minulosti
Riga má však i svou temnou minulost, kdy Lotyšsko patřilo k tehdejšímu Sovětskému svazu, jehož vliv je zde stále patrný. Zpátky do minulosti se můžete vrátit v Muzeu komunismu, ale také například v budově akademických věd, které se přezdívalo Stalinův dort. Nicméně styl budovy je inspirován newyorskou Empire State Building a jistě stojí za zhlédnutí.
K modernímu světu se můžete dostat i skrze streetartové umění, protože zde najdete jedno z největších graffiti v pobaltských zemích. Riga tedy nabízí stále určité spojení starého východního stylu aka Soviet Union, ale snaží se přiblížit i západnímu světu. Své tradice a naturel si ale zanechala.
Už 12. května začne v Rize hokejové mistrovství světa, a tak můžete její návštěvu spojit se sportovním zážitkem. Skupinové zápasy tam odehraje i česká reprezentace. Spolu s Lotyšskem pořádá šampionát Finsko.
Text: Monika Dušková
Foto: Pixabay, Instagram