Lego je jeho život. Postavil tolik stavebnic, že pro veřejnost otevřel pět muzeí, hotel a loni v prosinci se zapsal do Guinessovy knihy rekordů. Miloš Křeček svou sbírku navíc neustále rozšiřuje, jak prozradil v našem rozhovoru. Řeč přišla také na možnou expanzi do zahraničí.
Pane Křečku, jaký je to pocit být v Guinessově knize rekordů?
Je to splněný sen a největší dárek, že můj osobní koníček se stal i podnikáním a dosáhl takového úspěchu.
Váš prosincový zápis byl za 6005 modelů. Kolik jich máte nyní, o půl roku později?
Ano, zápis obsahuje 6005 modelů ve sbírce, ve skutečnosti jich mám mnohem více, jen kvůli logistice a komplikovanému počítání jsme se dostali na číslo 6005. Ale dle mé evidence mám přes 9000 modelů a sbírka roste každým dnem.
Ozval se vám předchozí držitel rekordu? Poslal vám třeba gratulaci?
Gratulací jsem dostal spoustu, ale od předchozího držitele jsem zatím žádnou neobdržel.
A co nějaká oslava? Byla?
Oslava byla především firemní, je to zásluha mého skvělého týmu a jeho pracovního nasazení. V rodinném kruhu to byla oslava spíše komorní.
Za vaším nevídaným úspěchem stojí hodně práce a hodin. Dokážete vůbec odhadnout, kolik času jste sbíráním strávil?
Je to velká část mého života, ale kdybychom to měli přepočítat na roky, nějakých 20 let to bude určitě.
Stavíte neustále… Prý kvůli tomu dokonce vstáváte už v pět hodin ráno. Je to pravda?
Snažím se, co to jde, a svůj harmonogram dodržuji.
Jak velký máte dům, ve kterém žijete a máte v něm tolik kousků? Neumím si to moc představit, musí být všude…
Jsme velká rodina a k tomu patří i velký dům. Nicméně, ani ten nestačil pojmout moji sbírku. I to se stalo impulsem pro rozhodnutí otevřít muzea, kam by se všechny modely pohodlně vešli a hlavně dostali i další poslání – rozdávat radost naším návštěvníkům. Ale mohu vás ujistit, že i doma máme LEGO stavebnic pořád dost.
Co na vaši zálibu říkala vaše manželka, když jste se poznali?
Manželka o mojí zálibě věděla už od počátku a nějakým způsobem vše tolerovala a zároveň i podporovala. Stala se z ní taky obrovská LEGO nadšenkyně, která s oblibou říká: ,,Kdo si hraje, nezlobí.“
A dnes pracuje ve vašem byznysu… Pomáhá vám také se stavěním nebo nákupem Lega?
Moje manželka je součástí byznysu už od začátku a spíše se věnuje celému konceptu Museum of Bricks. S láskou a nadšením se stará o to, aby vše fungovalo především ke spokojenosti našich návštěvníků, aby z našich muzeí či hotelu odcházeli jen s pozitivními zážitky a rádi se k nám i vraceli.
A co děti? Máte čtyři, zdědily po váš zálibu ve sbírání a stavění?
Moje dospělé děti si občas rádi něco postaví, ale mají už své vlastní záliby a je jen na nich, aby se rozhodly, co je bude v životě bavit. Nejmladší syn mi ale ve stavění zdatně sekunduje.
V Česku máte pět muzeí se sbírkou Lega. Kde to nejvíce frčí? A proč by do vašich muzeí měli lidé dorazit?
Tak frčí nejvíce pražské muzeum – je nejobsáhlejší a nabízíme největší část sbírky. Ale každé muzeum má co nabídnout. (usmívá se)
Máte v plánu otevřít další pobočky?
Nedávno jsme otevřeli novou pobočku v Hatích u Znojma. O otevření dalších poboček zatím neuvažujeme, vše bude záležet na ekonomické situaci.
Kdo jsou vaši nejčastější zákazníci? Máte nějaké statistiky? Zajímá Lego především děti, nebo má velkou oblíbenost také u dospělých?
Lego je stále primárně zaměřeno na děti a představuje populární hračku pro předškoláky a školáky. Mnoho témat a sérií je navrženo speciálně pro různé věkové kategorie a zájmy dětí. V posledních letech ale roste popularita Lega i mezi dospělými. To je způsobeno několika faktory, jako je nostalgie, sběratelství, komplexní sady s licencovanými tématy (např. filmové série, Star Wars, Harry Potter) a rostoucí komunita dospělých fanoušků Lega, kteří sdílí své výtvory online, účastní se fanouškovských akcí a také návštěv našich muzeí.
A co zahraničí? Plánujete expandovat? Máte nějakou vysněnou zemi, kde byste chtěl provozovat muzeum?
Jsem hrdý Čech a miluji Česko. Všechny muzea po ČR mají pro mě osobní význam, ale pokud by byla možnost a dobrá nabídka ze zahraničí, určitě nic nevylučuji.
Tento rozhovor děláme na dálku, já jsem momentálně v Norsku. Tady by vás nelákalo podnikat? Přeci jen je hned nad Dánskem, odkud je Lego…
Všechny země jsou krásné, ale jak jsem říkal v předchozí otázce, vše záleží na prostoru a dobré nabídce.
Vaším nejcennějším modelem je Socha svobody, zakoupil jste jej při plavbě lodí kolem této dominanty. Jaké jsou vaše další oblíbené kousky?
Pro všechny modely, které jsem postavil, mám nějakou citovou vazbu. Já jsem velký fanoušek série Lego Technic, takže to jsou určitě detailně propracovaná auta.
Jaký kousek, který chybí ve vaší sbírce, byste nejradši získal?
Určitě pan Pan Zlatý alias mistr Gold, který byl součástí 10. sběratelské série minifigurek v roce 2013. LEGO do vybraných 5 000 sáčků vložilo místo obyčejné plastové figurky pozlaceného panáčka. K jeho získání tedy bylo třeba mít značnou dávku štěstí. Cena této minifigurky roste každým rokem přibližně o třicet procent..
Kromě různých staveb jste také vytvořil portréty hokejisty Haška a fotbalisty Šmicera. Máte v merku nějaké další sportovce nebo slavné osobnosti?
Jsem především fanoušek fotbalu. Máme v Praze na Národní ulici postavený velký model stadionu Sparty, který je pro mě srdeční záležitostí.
Lze vyčíslit, jaká má vaše sbírka hodnotu? Kdysi vám za ni prý nabízeli 20 milionů korun…
Ano, kdysi dávno mi někdo nabízel zmíněnou částku, ale pro mě má mnohem vyšší hodnotu a hlavně citovou. Vyčíslit peněžně hodnotu sbírky je velmi komplikované.
Na sbírání Lega se dá údajně pěkně vydělat. Dokázal byste poradit lidem, jak investovat?
Typické zhodnocení Lega je kolem 10 % ročně (záleží na metodice), ale zaručit to nelze, poptávka souvisí s tím, jak společnost bohatne a více lidí má chuť za Lego utrácet anebo do něj investovat.
Jaká je orientační cena jednotlivých stavebnic?
Ta se velmi liší podle vzácnosti anebo atraktivnosti, která ovlivňuje poptávku. Hodnota Lega souvisí s tím, zda ho držíte v nedotčené podobě anebo zda máte například poškozenou či nekompletní krabici. Jako vždy zde platí, že „nerozbalené a nedotčené je nejlepší“.
Kromě muzeí provozujete také hotel s Legem v Kutné Hoře. Čím je specifický?
Pokud se ubytujete v našem hotelu, tak vy i vaše děti si dosyta užijete LEGO kostiček. Jsou k dispozici po celém hotelu a velké hotelové zahradě plné dětských atrakcí. Kutná Hora a její okolí nabízí mnoho možností na trávení volných chvil, zejména uchvátí památky vedené na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. A až budete nasyceni zajímavou historií města, oddechnout si můžete s přáteli na naší slunné zahradě. Pro aktivní máme ping pong, fotbal či jiný sport a večer si opečete buřty. Prostě kostičky všude. (usmívá se)
Na závěr mi prozraďte, jestli už jste vytvořil z Lega model křečka.
Zatím momentálně žádný nemám, pokud se nejedná o nějaký tovární model přímo od Lega, ale je to velmi dobrý nápad a zkusím do budoucna nějakého hezkého křečka postavit.
Foto: Museum of Bricks