Plánujete s přáteli váš první horolezecký výlet na skutečnou skálu? Gratulujeme – jedná se o krok, kterého rozhodně nebudete litovat.
Z umělé stěny na skálu
Umělé lezecké stěny jsou skvělým pohybem, při kterém posilujete celé tělo. Jedná se také o skvělou přípravu přípravou na dobrodružství, které vás čeká ve volné přírodě. Na ten pocit absolutní svobody vás však rozhodně nepřipraví. Současně vás stěna ale nepřipraví na to, že venkovní stěny se normou neřídí a může vás na nich sem tam potakt nepříjemné překvapení.
Umělé stěny jedou podle norem a nehrozí u nich, že by snad mohly být vlhké nebo jste na nich ztratili orientaci.
Na skalách určených pro horolezce sice bývají jistící body, ale nikdy se nedá počítat s tím, že budou rozmístěné pravidelně.
Jak si tedy svou první horolezeckou výpravu naplánovat a na co určitě nezapomenout?
Tip: Přečtěte si na webu Affekt.cz vše o horolezectví, jeho historii, současnosti, i výbavě, kterou budete na výpravu potřebovat.
Plánujte a až si výlet naplánujete, ještě třikrát svůj plán zkontrolujte
Před cestou nesmíte zapomenout ani kousek výbavy, ke které se ještě dostaneme. V první řadě je nutné, abyste si přesně naplánovali a připravili svou trasu.
Jaké bude na skále, kam vyrážíte, počasí? Nedochází tam zrovna k hnízdění ptactva, sesuvům nebo k jinému omezení, kvůli kterému bude skála horolezcům uzavřená?
To všechno byste měli zjistit s dostatečným předstihem a den předem znovu zkontrolovat, jestli od posledního plánování nedošlo ke změně situace.
Není nic horšího, než když se s veškerým vybavením dostanete k vybranému cíli a zjistíte, že se můžete otočit a jet domu, ať už kvůli nepříznivému počasí nebo jiným komplikacím, které nejdou ovlivnit ani překročit.
Většinu potřebných informacích, včetně náročnosti trasy (nikdy nepřeceňujte své schopnosti) můžete zjistit na sociálních sítích nebo webových stránkách Českého horolezeckého svazu. Na stránkách ČHS najdete také Databázi skal, která vám pomůže najít místo, kam na svou první horolezeckou výpravu vyrazit. Skály můžete filtrovat i podle náročnosti. Do začátku určitě volte pouze takové, které jsou vhodné pro začátečníky, nehledě na to, kolik jste toho nalezli na umělých stěnách. Jak už jsme zmínili v začátku, venkovní lezení je skutečně o nesrovnatelný zážitek, při kterém vás může leccos překvapit.
Na jakou výbavu určitě nezapomenout?
Každý výlet do přírody začíná vhodným vybavením, které se odvíjí od toho, v jakém ročním období plánujete na skálu vyrazit i na aktuální předpovědi počasí. Jednodenní výlet do skal samozřejmě vyžaduje naprosto jiné vybavení než několikadenní stoupání na vrcholy velehor.
Každopádně věříme, že s oblečením si poradíte. Co ale rozhodně nezapomenout na takovou klasickou českou skálu po stránce vybavení?
- Lezečky ve správné velikosti,
- sedací úvazek,
- dostatečné množství expresek,
- kvalitní lezeckou přilbu,
- maglajz (magnézium),
- jistítko.
To všechno (společně s výživnou svačinou a nepromokavou bundou) patří do kvalitního lezeckého batohu, který se od klasického liší jednoduchou konstrukcí a velmi nízkou váhou do 1700 gramů. Současně je ale bytelný, aby se nepoškodil při prvním kontaktu se skálou.
Na skály jen v dobré společnosti
I na umělé stěny většinou lezete s parťákem, kterému můžete věřit. Při lezení na skály je dobrá (a zkušená) společnost naprostou nutností. Pokud sami nemáte s přírodním lezením zkušenosti, váš parťák by měl být protřelým profíkem, který vás do tajů lezení zkušeně zasvětí.
Lezení v přírodě nabízí maximální pocit svobody a dobrodružství. Jakmile ho jednou zkusíte, stěna už vám stačit nebude.
Nepodceňujte kvalitní společnost, přípavu ani vybavení – a výlet si užijete skutečně na maximum.