Chcete si prodloužit vánoční atmosféru, nebo jste jen nestíhali mezi koukáním pohádek a pojídáním cukroví nic jiného a teď jste si konečně našli čas vydat se za kulturou? Tradiční betlémy jsou pro vás nuda? Máme pro vás tři tipy na netradiční betlémy, které stojí za to navštívit.
Kov a dřevo
Unikátní dřevo-kovový betlém vás čeká v KOVOZOO ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Tak trochu jiná zoo vás zve na každoroční tradičně netradiční vánoční podívanou – zvířata jsou vyrobena z kovového šrotu a lidské postavy zase ze dřeva dřeva. Zbytek scény je vyroben z recyklovaných materiálů. Určitě se jedná o originální a nevšední provedení klasické vánoční výzdoby.
Shlédnout jej můžete až do 8.ledna. Kromě betlému je k dispozici i stálá expozice – kovová zvířata, maják, loď nebo třeba muzeum kovářského řemesla. Návštěva tohoto místa určitě stojí za to, nejen v tomto svátečním období.
Máslo nejen na chleba
Další originální zážitek si pro Vás připravili v Máslovicích. Město, nacházející se ve středočeském kraji, dostálo svému názvu a jako každý rok vystavuje betlém připravený z másla. Všechny figurky jsou vyřezány z másla, tradičně je na jejich výrobu použito kolem 20 kg suroviny. Každý rok připravuje betlém někdo jiný, takže vždy se jedná o originál.
A až vás omrzí koukání na máselné postavičky, které zde vydrží až do konce ledna, můžete shlédnout vše, co máslaři ke svému řemeslu potřebují jako jsou tlouky a máselnice a dokonce i malý improvizovaný chlév.
Místo tvarůžek Mucha a Kajínek
Z Loštic pocházejí nejenom typicky vonící tvarůžky, ale také originální betlém vyřezávaný ze dřeva, který k dnešnímu dni čítá 300 figurek. Mezi originálními dřevěnými výtvory můžete spatřit všemožné „slavné“ osobnosti, jako malíře Alfonse Muchu nebo vězně Kajínka. Kromě smyslu pro tradici autorovi betlému totiž nechybí taktéž smysl pro humor.
Na betlému pracuje již téměř 30 let, konkrétně od roku 1994. Zkontrolovat a identifikovat všechny figurky, které k dnešnímu dni stihl autor vyřezat, můžete v Ateliéru řezbáře Jaroslava Beneše až do 6. ledna.
Text: Markéta Zaoralová
Foto: Pixabay