Nahlédněte do „světa“ legendárního Titanicu. Příběh lodi, která vyplula poprvé a naposledy, dojme nejednoho návštěvníka. Výstava Titanic nabízí více jak 200 exponátů vylovených ze samotného Atlantiku, kde se tragédie odehrála před více jak sto lety. Za srdce vás také vezmou příběhy samotných pasažérů.
Již od 10. března můžete na letňanském výstavišti navštívit výstavu věnovanou jedné z nejznámějších lodí na světě. Hned při vstupu „na palubu“ dostanete svůj boarding pass se jménem skutečného pasažéra, který na lodi kdysi cestoval, a audioguide, který vás provede celou expozicí.
V první části se seznámíte s dobou, v níž Titanic vznikl. Kolosální loď vyplula, když se psal rok 1912. V tu dobu spousta lidí emigrovala do Ameriky za vidinou lepšího života. Dále se dozvíte zajímavosti ohledně historie loďstva a samotné stavby i konstrukce lodi, která byla stavěna hlavně pro komfort hostů, mezi které patřily nejvýznamnější osobnosti. Pokud se zajímáte o techniku, určitě si nenechte ujít podrobnosti, které můžete zhlédnout v krátkém filmu, který si pro vás organizátoři připravili.
Postoupíte-li dál, představí se vám kajuty I. a III. třídy. Vybavení první třídy vypadalo stejně jako to, které poskytovaly ty nejluxusnější hotely na souši. Loď nabízela vytříbené restaurace, kavárny, kuřárny, turecké lázně sportovní a odpočinkové místnosti. Díky věrným rekonstrukcím částí lodi budete mít dojem, jako byste na legendárním Titanicu opravdu byli. Za zhlédnutí a porovnání zajisté stojí i jídelní lístky pro jednotlivé třídy na lodi.
Dojemná část o pasažérech
Emoce u vás jistě vzbudí nejdojemnější část, která je zaměřena na pasažéry. Dozvíte se o nejvýznamnějších hostech a prohlédnete si spoustu osobních věcí, jako jsou kartáče na vlasy, parfémy, holící potřeby, kabelky či třeba šperky. Pro zajímavost uveďme, že veškeré věci mají nevyčíslitelnou historickou hodnotu.
Přecházíme do části samotné tragédie. Proč se vůbec loď potopila, když tehdejší média o ní tvrdila, že je nepotopitelná, a splňovala všechny tehdejší bezpečnostní normy? Na lodi bylo celkem dvacet záchranných člunů téměř pro 1200 lidí, přesto se zachránilo pouze něco málo přes 700. Smutné je, že většina lidí ve vodě studené – 2° C umrzla. Zjistěte návštěvou této unikátní akce, kolik lidí přežilo z jednotlivých tříd na Titaniku a kolik z posádky lodi. A díky boarding passu, který u vstupu dostanete, můžete dohledat, jestli byste patřili mezi ty šťastné, kteří přežili. Navíc si máte možnost„osahat“ skutečný ledovec, a při tom vám skutečně zamrazí!
Další z částí výstavy seznamuje návštěvníky s objevením vraku a několika expedicím k němu do hlubiny 3800 m. Protože Titanic klesl do takové hloubky a díky vodním proudům se posunuly souřadnice, které při ztroskotání udal, trvalo 73 let, než ho světově uznávaný oceánolog Dr. Robert Ballard objevil.
Česká stopa na Titanicu
Závěrečná část výstavy je zaměřena na českou stopu na Titanicu. Věděli jste, že česká porcelánka údajně loď zásobovala? Mimo to se dozvíte i dojemný příběh sirotků Titaniku.
Výstava je určena pro malé i velké návštěvníky, vyrazit tak na ni můžete s celou rodinou. Filmoví fanoušci jistě ocení pasáž věnovanou populárnímu snímku s Kate Winslet a Leonardem DiCapriem. Můžete se třeba vyfotit na přídi lodi jako kdysi tito herečtí představitelé. Pokud vás zaujme akce alespoň tak, jako nás, máte možnost si malý kousek Titanicu odnést domů. A to díky obchůdku s upomínkovými předměty, jako jsou knihy, magnetky, propisky, trička ale i legendární filmový řetízek ,,Srdce oceánu“ či náušnice a přívěsky.
Text: Nikola Soprová
Foto: Nikola Haluzová