Přestože v poslední době nebylo slyšet pomalu o žádném jiném filmu než o Padesáti odstínech šedi, vězte, že v kinech dál běží kvalitnější snímky. Neřaďte se tak do stáda ovcí, které v pravidelných vlnách chodí na zmiňovaný snímek. Já to udělala a kromě uhrančivého sexy pohledu psychicky narušeného Christiana Greye jsem si žádný zážitek neodnesla. Zato jsem si poté pošramocenou představu o směřování současné kinematografie vylepšila na následujících snímcích. Tohle jsou moje filmové tipy.
Nejprve zabrousím do zahraničí kinematografie, která se v poslední době skutečně činí. Film, který byste rozhodně neměli propásnout, je americké drama z divadelního prostředí Birdman mexického tvůrce Alejandra Gonzáleze Iňarittua. Ne nadarmo si tenhle snímek vysloužil hned několik Oscarů (např. za nejlepší film, režii nebo kameru) a v kinech stále patří k těm nejnavštěvovanějším. Hlavního hrdinu filmu, přestárlého herce, který se na stará kolena snaží oživit svou velmi upadající slávu, ztvárnil skvělý Michael Keaton. Dále se můžete těšit také na brilantní herecké výkony v podání Emmy Stone, Edwarda Nortona nebo Naomi Watts. Birdman v sobě kromě excelentního hereckého obsazení skrývá jedinečnou originalitu, bezbřehou režisérovu invenci a geniální scénář.
Dalším, troufám si říct ještě mnohem silnějším dramatem, které emočně ždíme diváka, je britský životopisný film Teorie všeho. Snímek vypráví neobyčejný příběh výjimečného fyzika Stephena Hawkinga (Eddie Redmayne), který se i přes vážné onemocnění rozhodl nadále věnovat své vědecké práci. Režisér James Marsh se zaměřil hlavně na osobní život významného matematika a fyzika, takže se nemusíte obávat odborně laděného filmu pojednávajícího o černé díře. Teorie všeho poodkrývá zejména směs rozličných pocitů hlavního hrdiny, jež se mu honily hlavou, když se dozvěděl o svém osudu, a také vykresluje vztah s Jane Hawking (Felicity Jones). Filmový i reálný příběh zkrátka chytne za srdce (pateticky řečeno).
Doporučujeme i české snímky
A teď zpět do filmových vod české kinematografie. Příjemné rozvíření přinesly Kobry a Užovky, skutečně povedené drama režiséra Jana Prušinovského. V hlavních rolích se blýskli bratři Matěj a Kryštof Hádkovi, kteří představují sourozenecké duo i na filmovém plátně. Sociální drama zakotvené v realitě každodenního života se vyznačuje notnou dávku deprese a ponurosti syrově vyprávějíc o ztroskotaném životě Kobry a Užovky. Hádkovým po jejich bravurním hereckém koncertu předpovídám ještě velkou budoucnost a stejné naděje (tedy ty režijní) vkládám do Jana Prušinovského.
Jako poslední filmové doporučení jsem zvolila drsný horor Ghoul režiséra Petra Jákla, který je v kinech čerstvě k vidění. Poutavý dokument o kanibalismu na Ukrajině a zvrácené postavě kanibala Andreje Čikatila není zrovna odpočinkovým filmem. Budete se bát, hodně bát. O tom to ale také celé je. Co se týče historických faktů o hrozivém kanibalu, nepřichází Ghoul s ničím novým, co by již nebylo v minulosti řečeno nebo natočeno. Pokud ale toužíte po děsivě vzrušujícím zážitku, který navozují už jen samotné záběry na opuštěný barák uprostřed ukrajinských lesů, na film rozhodně jděte. A popcorn si nekupujte, po prvních pár minutách snímku vás stejně přejde chuť.
Text: Adéla Očenášková
Foto zdroj: CinemArt